Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet Hastalığı

İlk defa, bir Türk Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlandığı için adına Behçet denilen bu hastalık temelde bir deri/damar hastalığıdır.

Behçet Hastalığının Nedenleri

Behçet hastalığının neden ortaya çıktığı henüz bilinmemektedir. Kalıtsal yollarla kişiden kişiye geçtiği, gen dizilimi yoluyla aktarımının yapıldığı düşünülse de Behçet hastalığının kesin olarak belirlenmiş bir nedeni bulunmamaktadır. Bu da elbette önlem alınmasının önündeki engeldir. Behçet hastalığının çıkması engellenememektedir. Ancak teşhisi sonrasında etkili bir şekilde tedavisi yapılabilir. Behçet hastalarının, belirtileri ciddiye alarak hemen doktora başvurmaları oldukça önemlidir. Çünkü hastalık, vücuttu uzunca bir süre uykuda kalmakta, sessizce yayılmakta ve bir anda birkaç belirti halinde ortaya çıkmaktadır. Belirtilerin tamamının aynı anda ortaya çıkması şart değildir ancak her Behçet hastası en az birkaç belirtiyi barındırmaktadır.

Behçet Hastalığının Belirtileri

Behçet hastalığında en sık görülen belirtiler ağız ve çevresinde, cinsel bölgelerde ve vücudun çeşitli başka yerlerinde ortaya çıkan yaralardır. Bunlara ilaveten damarlarda pıhtılaşma sorunları, şişlikler, ağrılar ve gözde sorunlar da meydana gelebilir. Hastalık vücudun pek çok yerinde sivilcelenmeye neden olabilir. Kızarıklıklara ve kaşıntılara neden olan bu sivilcelenmelerin yanı sıra, şiddetli baş ağrıları da meydana gelebilir. Eklem bozuklukları ve yorgunluk da Behçet hastalığı sırasında görülebilir.

Yaralar genelde ağız ve çevresinde görülür. Dudakların iç kısmında başlayan yaralar zamanla yayılabilir. Cinsel bölgede oluşan yaralar ise çok daha ciddidir. Erkeklerde daha çok görülen cinsel bölge yaraları genelde penise sıçramaz ve yumurtalarda görülür. Kadınlarda is cinsel bölgenin dış kenarlarında ve zamanla çevresinde yaralar oluşabilir. Cinsel bölgelerde görülen yaralar, ağız ve çevresindeki yaralardan farklıdır. Çünkü bu yaralar iyileşse dahi izi kalır. Ağız ve çevresinde ise hastalık sonra herhangi bir iz kalmamaktadır.

Damarlarda meydana gelen pıhtılaşma sorunları, Behçet hastalığının en ciddi belirtisidir. Vücudun geniş damarlarında görülen bu soruna damar tutulması denilmektedir. Damar tutulması en çok baldır bölgesinde yer alana toplardamarda görülür. Bacakta şişkinliğe ve ağrılara neden olan damar tutulması süreci oldukça zor atlatılmaktadır.

Gözlerde meydana gelen belirtiler de oldukça ciddidir. İhmal edilirse ve tedavide geç kalınırsa kalıcı körlüğe varan hasarlara neden olabilir. Gözün iç ve dış kamaralarında meydana gelen hasarlar ile alevli ağrılara neden olan göz tutulması, Behçet hastalarının yarısına yakınında rastlanılan bir bulgudur. Sık sık göz doktoruna gidilmeli ve tamamen iyileşmeden kesinlikle tedavi bırakılmamalıdır.

Sivilcelenme sorunu ise bir başka belirtidir. Normalde sivilce çıkmayan pek çok farklı bölgede sivilcelenme oluşabilir. Local sivilce kümeleri meydana gelebileceği gibi, bunlar zamanla yayılabilir.

Eklem sorunları ise en hafif belirtilerdir. 1-2 haftalık bir süreç sonunda düzelen eklem tutulmaları, iyileştikten sonra ardında kalıcı bir hasar bırakmamaktadır. Bu nedenle diğer belirtilere nazaran daha çabuk atlatılmaktadır.

Behçet Hastalığının Tedavisi

Tüm bu belirtilere ve nedeninin bilinmemesine rağmen, Behçet hastalığının tedavisi mümkündür. Behçet hastalığının tedavisi, belirtilen türüne göre yapılmaktadır.

Ağız ve çevresinde, cinsel bölgede ya da vücudun herhangi başka bir yerinde meydana gelen yaralar sonucu tedavi süreci local olarak devam eder. Bu yaraların şiddetinin azaltılması amaçlanır. Sivilcelenme için de aynı tedavi yöntemi uygulanır.

Göz ile ilgili sorunlarda gerekli tedaviyi göz doktorları yapmaktadır. Önemli olan şey sık sık muayeneden geçmek ve hastalığın seyrini takip etmektir.

Damar tutulmalarının tedavisi isi cerrahi müdahaleler ile çözülebilmektedir.

Tüm bunların yanında elbette düzenli bir ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Behçet hastalığında tedaviye ne kadar erken başlanırsa, iyileşme süreci de o kadar hızlı ve az hasarlı olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu