Behçet Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır

Ağızda ve cinsel bölgede oluşan bir hastalıktır. Ve bu bölgelerde ağrılı yaralar, göz problemleri ve deri bulguları ile seyreden bir rahatsızlıktır. Nadir görülen bir hastalıktır ve 1924 yılında bu hastalığı bulan Türk Dermatolog Hulusi Behçet’in adı ile tanınır.

Nedenleri Nelerdir?

Kesin nedenleri hakkında bir bilgi yoktur. Otoimmün bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Hastalığın gelişiminde virüs ve bakteri enfeksiyonlarının rolünün olabileceği konusunda görüşler vardır.

İpekyolu güzergâhı üzerinde bulunan ülkelerde çok daha sık ve şiddetli görülmektedir. Bu güzergâhtaki toplumların 10.000 kişide 1’inde görülen bir hastalıktır. İpek yolu üzerindeki toplumların erkeklerinde daha sık görülürken bu güzergâhta olmayan toplumların da kadınları arasında daha sık görülür. Her yaşta görülebilir ama 20 ve 30 yaş arasında görülme sıklığı daha fazladır.

Belirtileri Nelerdir?

Ağızda oluşan ülserler en sık görülen belirtilerdir

Soğuk algınlığı ve tosillit

Eklem ve kas ağrıları

Halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybı

Baş ağrısı

Vücut derecesinde oluşan değişiklikler

Cinsel bölgede oluşan ülserler

Göz tutulumu (gözde kızarıklık ve şişme olur)

Deride oluşan ağrılı şişlikler (kol, bacak ve gövdede sivilce benzeri döküntüler)

Ağrılı oluşan ağızdaki ülserlerin görülme oranı yüzde 70’tir. Dil, dudak ve yanak içlerinde oluşurlar. 3 hafta kadar sürebilirler.

Cinsel gölgede oluşan ülserler ise nadir görülürler, ağrılıdırlar ve iz bırakarak iyileşirler.

Tüm bulgular bir arada görülmediği için tanı koymak zordur. Başka hastalıklarla karıştırılabilir. Ağız ve cinsel bölgedeki bulgular tanı koymak için işi kolaylaştırır.

Tedavisi Nasıl Olur?

Bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Hastalığın ortaya çıkarttığı bulguları tedavi etmek ve oluşan komplikasyonların ilerlemesini engellemek tedavideki temel hedeftir. Birçok organı etkileyen bir hastalık olduğundan farklı alanlardaki uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından takip edilmelidir.

Tetrasiklinli solüsyonlar, yerel olarak uygulanan kortizonlu ilaçlar, çeşitli anestrtik maddeler yerel tedavi uygulamalarıdır.

Ağızdan alınan kortizon, anti inflamatuar ilaçlar, bağışıklık sistemini baskılamaya yarayan ilaçlar ve deneysel olan ve henüz araştırılan ilaçlar tedavi yöntemleri arasındadır.

Kronik bir hastalıktır. Hastaların yüzde 4’ünde ölüm gerçekleşir. Ölüm nedeni mide ve bağırsak delinmesi, sinir sisteminde oluşan tahribat ve damarlardaki balonlaşmadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu