Bed Bug Nedir?

Bed Bug, yani Türkçe adıyla Tahtakurusu, tropikal ve sıcak iklimlerde daha sık bulunurlar. Cimex lectularius ve Cimex hemipterus bu böceklerin türleridir. Bu böcekler genellikle otellerde, veya taşıdığımız bavullarda bulunurlar. Tahtakuruları, evlerde ise resimlerin arkasında, yatak örtülerinde, yastık ve yorganlarda, karyolalarda bulunurlar. Bu sıralar sayıları oldukça fazla artıyor. Gündüzleri ortada gözükmezler. Genellikle geceleri ortaya çıkar ve insanların kanını emerler. Tahtakurularına ait en ilginç bilgi ise 3-4 günde bir beslenmeleridir. Üstelik 1 yıl boyunca da kan emmeden yaşayabilirler. Bu türün dişisi hayatı boyunca 200 ile 500 arasında yumurta meydana getirebilir.

Isırıkları Tehlikeli midir?

Tahtakuruları, kan emerken salgılarını deriye enjekte ederler. antikoagülan salgısı kanın pıhtılaşmasını engellemektedir. Ve bu böceğin salgılarından birisi de ağrı kesicidir. Bu sebeple ısırdıklarında acı hissedilmez. Bu böceklerin ısırdığı yerler genellikle yüz, eller, boyun ve kollardır. Bu ısırma yerleri farklılık gösterebilir. Çünkü daha çok giysilerin açıkta bıraktığı alanları ısırmaktadır. İnsanları ısırırken 3 veya dörtlü gruplar halinde ısırırlar. Bu ısırık grupları sıklıkla ”breakfast-lunch-dinner” olarak ifade edilir. Isırdığında deri üzerinde kırmızı noktalar belirmektedir.

Dış Görünüşleri

Tahtakurusu, 4 veya 5 mm boyundadır. Kahverengi renklilerdir. Fakat kan emdikten sonra renkli kırmızı olur. Ve daha şişkin gözükürler.

Taktakuruları Nasıl Önlenir?

Tahtakurularını hemen hemen her yerde bulabilirsiniz. Ofisinizde, kaldığınız otelde, spor salonunda veya evinizde. Bunlardan bulunduğunuz yerin ilaçlatılması dışında kurtulmak oldukça zordur. Ama tedbirinizi almak için evinizde yatak örtülerini oldukça sık yıkayın. Eğer ikinci el bir eşya alacaksanız üzerinde tahtakurusu bulunup bulunmadığını kontrol edin. Genellikle seyahat ederken bulaştığı için bavulunuzu yatağınızdan uzak tutun ve dolabınıza kaldırın. Çünkü genellikle yatak başlarında bulunurlar. Seyahatten döndükten sonra kıyafetlerinizi kontrol edin ve yıkayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu