Bebeklerde Yüksek Ateşte Ne Yapmalı?

Anne sütü alan bebeklerde yüksek ateş pek rastlanılan bir durum değildir. Ancak aşılardan sonra bebekler yüksek ateşe maruz kalabilir. Anne sütü genellikle aşılara karşı korur. Fakat bazı aşılarda anne sütü yetersiz kalabiliyor. Yüksek ateşten kurtulmak adına bebeklerde yüksek ateşte ne yapmalı sorusuna cevaplar aranıyor.

Doğal Yollar İle Yüksek Ateşten Kurtulabilir

Yüksek ateşten kurtulmanın en doğal yolu bebeklere ılık duş aldırmaktır. Ilık duşun ardından bebeğe anne sütü verilebilir. Ateşin geçmesi ile birlikte bebek duşun ve anne sütü almanın sonunda rahatlar. Ateşin hemen geçmesi mümkün olmayabilir. Bir müddet bebeğin giysilerinin giydirilmemesi sağlanmalı ve ateşin düşüp düşmediği ara ara kontrol edilmelidir. Aynı zamanda ateş hala yüksek derecelerde seyrediyor ise soğuk uygulama yapılabilir. Bebeğin koltuk altlarına, diz kapaklarına kısaca eklem yerlerine soğuk ve ıslatılmış bir bez kapatılarak ateşin düşmesi sağlanabilir.

Ateş Düşürücü Şuruplar Kullanılabilir

Çocuk doktorunun tavsiye ettiği ateş düşürücü şuruplarla ateşin düşmesi sağlanabilir. Ateşin 38 derecenin üstüne çıkmaması halinde çocuk doktorları bebeklere ateş düşürücü şurup verilmesinden yana olmazlar. 38’in üstüne çıkan ateşler için şurup kullanmak daha doğrudur. Bunun nedeni çocuklarda ve bebeklerde ateş seviyesinin normalliği daha yüksektir. Aksi halde bilinçsiz ilaç tüketimi ortaya çıkar ve bu durum alışkanlık haline getirilirse hastalıkların tedavisinde yüksek dozda ilaç tüketimine sebebiyet verilebilir. Bu sebeple ilaç tüketimi bilinçli yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu