Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedenleri Ve Tedavisi

Karın duvarında oluşan yırtıktan çıkan iç organların, cilt altında şişlik oluşturmasına fıtık denilmektedir. Bebeklerde meydana gelen kasık fıtığı, bebeğin anne karnındaki gelişim sürecinde oluşabilir. Karın içi organların üzerini kapatan periton zar tam kapanmadığı zaman karın boşluğunda kesecik oluşur. Oluşan bu keseciğe kasık fıstığı denilmektedir. Bebeklerde kasık bölgesinde beliren ve zaman zaman kaybolan şişlik rahatsızlığın bir numaralı habercisidir. Ancak bazı şüpheli durumlar da hastalığın habercisi olabilir.

Bebeklerde kasık fıtığının genel belirtileri;

  • Aniden acı ağlayış
  • Kusma
  • Kasıkta şişlik
  • Ateş
  • Bacaklarını içine çekme
  • Kısıtlı hareketler şeklindedir.

Bebeklerde kasık fıtığı genel olarak erkek çocuklarda görülmekle birlikte, yenidoğan evresinde sık karşılaşılmaktadır. Anne karnındaki bebeğin testisi, bebek bedeni karnında gelişmektedir. İlerleyen aylarda, kasık kanalında torbaya doğru ilerlemektedir. Karın zarının da eşlik ettiği bu yer değiştirme sonuçlandığında torbaya inen kanal kapanmaktadır. Ancak zar tabakası yetersiz kapanırsa bu durum fıtıklara neden olmaktadır. Doğumsal hastalık olan bu durum elbet ortaya çıkmaktadır. Kasık fıtığı olan bebekler sık ağlamaktadır. Bu nedenle ağlamanın fıtığa neden olduğu gibi yanlış bir algı bulunmaktadır.

Bebeklerde Kasık Fıtığı Tedavisi

Fıtık problemi kendiliğinden iyileşen bir hastalık olmadığı için cerrahi müdahale gerektirmektedir. Kasık bağı ya da korse kesinlikle uygulanmaması gereken ilkel bir yöntemdir. Hekim kontrolünde ilerleyen tedavi sürecine ailelerin uyması gerekmektedir. Eğer fıtığa erken müdahale edilmez ise fıtığın boğulması komplikasyonu ile karşı karşıya kalınabilir.

İnsan vücudunda sağ ve sol olmak üzere iki kasık bölgesi bulunmaktadır. Kasık ameliyatının sonrasında diğer kasık bölgesinde fıtık olma riski bulunmaktadır. Bu olasılık kızlarda erkeklere oranla daha fazladır. Başarılı bir operasyon sonrası ameliyat olan tarafta fıtığın tekrarlanması tehlikesi ise bulunmamaktadır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bebeklerde kasık fıtığı, ameliyatla müdaha edilmiş de olsa dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu noktada annelere büyük sorumluluklar düşmektedir. Hekim önerileri dikkate alınmalı ve kasık fıtığı belirtilerinin neler olduğu öğrenilmelidir. Bundan sonraki süreçte bebeklerin vücudunda iyi gözlem yapmak gerekmektedir. Ameliyat sonrası işlem bölgesinin darbe almamasına büyük özen gösterilmelidir. Fıtığın torbaya indiği durumlarda ise şişme ve kızarıklık belirtileri kendini gösterir. Bunlar ameliyat sonrası olağan bir süreci ifade etmektedir. Ailelerin endişelenmemesi ve paniğe kapılmaması gerekir. Ancak bazı durumlarda hemen hekime başvurulması önem arz eder. Eğer ameliyat bölgesindeki şişlik ve kızarıklık anormal seviyelerde ise ayrıca çocuğun karın bölgesinde şişlik varsa doktora başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu