Bebeklerde Boyun Eğriliği Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavi Süreci Nasıl İşler

Bebeklerde görülen boyun eğriliğini belirten çizelgeye Torticollis adı verilmektedir. Bebeklerde boyun eğriliği rahatsızlığı ciddi sağlık sorunları oluşturabilen bir hastalıktır ve bu nedenle de hastalıkta erken teşhis ve tedavi yapılması bu aşamada çok önemli bir konudur. Eğer bebeklerde görülen boyun eğriliği hastalığında tedaviye geç kalınırsa daha ileriki dönemlerde kalıtsal bir rahatsızlık şeklinde sonuçlanabilmektedir.

Boyun eğriliği rahatsızlığı bebeklerde ilk 1 ayda kendini göstermeye başlamaktadır. Hastalığa neden olan durumun kesin bir sebebi olmasa da anne karnında alınan darbeler veya bebeğin gebelik sürecindeki duruşu bu rahatsızlıkta etkili olmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

Bebekler yeni doğduklarında kafalarını taşımakta zorluk çekmektedirler. Bunun sonucunda da çoğunlukla rahat ettikleri yöne dönme pozisyonu almaktadırlar. Bu yüzden bebeklerde boyun eğriliği hastalığı erken fark edilemeyebilir. Bebeklerde görülen bu sağlık problemini anlamamıza yarayan ilk belirti sağ ve sol boyun kaslarınsa şişkinliğin ortaya çıkmasıdır.

Görülen bu şişkinlik bazen boynun sağ ve sol her iki tarafında olabilirken bazen de bebeğinizin yüzünde ortaya çıkabilir. Bebeklerdeki boyun eğriliği hastalığının giderilmesinde en başarılı yöntem fizyoterapi ile sağlanmaktadır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde görülen boyun eğriliği tedavisinde fizik tedavi egzersizlerinin başarı oranı oldukça iyidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu bu egzersizlerin kesinlikle alanında uzman birisi tarafından yapılmasıdır. Hastalıkta erken teşhis konulmamışsa hastalığın tedavisi için fizyoterapi yeterli olmamaktadır. Ayrıca hastalık 1 yaşından sonra teşhis edildiyse cerrahi müdahale gerekebilir ve bunun başarı oranı yüksek olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu