Bebeği Sütten Nasıl Kesebiliriz?

Annenin sütü bebek gelişimi adına çok fazla önem arz etmektedir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilmekte olan emzirme süresi 2 yıldır. Bu süre çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bebeğin anne sütünden kesilmesi bazı bebeklerde kolaylıkla gerçekleşebilirken bazı bebeklerde oldukça zor olabilir.

Bebeği Sütten Kesme Yöntemleri

Bebeği sütten kesebilmek adına çeşitli yöntemlere başvurulabilir. Bunlardan ilki tiksindirme yöntemi olarak bilinen bir uygulamadır. Bebeğin süt emmek istediği zamanlarda meme ucuna sirke sürülebilir böylece bebek hoşuna gitmeyen bu tadı bir daha almak istemediği için meme emmek istemez ya da görüntüyü bebek için biraz itici bir hale getirmek adına meme istediğinde meme ucuna kahve telvesi sürülebilir bu da bebeği memeden uzaklaştıracak bir yöntemdir.

Eğer tiksindirme yöntemi işe yaramazsa bebeğinize artık canınızın yandığını söylerseniz bu yöntemde bazı bebeklerde işe yarayabilir. Bunların dışında diğer bir yöntem ise bebekten bir süreliğine ayrı kalmaktır. Güvende olabileceği bir yere anneanne veya babaanne yanına 2 veya 3 günlük süre ile bırakılan bebek anneyi özleyecek ve döndüğünde meme istemek yerine anneye yakın olmayı tercih edecektir.

Sütten Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir

Bebeği sütten nasıl kesebiliriz sorusuna doğru yöntemi bulup uygulamanın yanında dikkat edilmesi gereken bebeği duygusal bir boşluğa sürüklememek ve bu dönemi ona duygusal anlamda zarar vermeden atlatabilmektir. Bunun için sütten kesme uygulamasının uzun bir zamana yayılması tavsiye edilir. Gün içerisinde olan emzirme sayısı yavaş yavaş düşürülmeli, önce gündüz sonra da gece bebek sütten yavaş yavaş kesilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu