Baykuş Nedir, Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde özelliklerinin çokça merak edildiği yırtıcı kuş türlerinden biri de baykuşlardır. Birçok özelliklerinin bulunduğu bu yırtıcı kuşlar hakkında makalemiz üzerinden detaylı olarak bilgiler sunacağız. Birçok nitelikleri sayesinde diğer kuş türlerinden farklı olan baykuşlar ayrıca gemişten günümüze kadar birçok toplumlarda uğursuzluğun sembolü olarak tanınmış ve bu olumsuz tanı sayesinde adından sıkça söz ettirmiştir. Ülkemizde az sayıda bulunan bu yırtıcı kuşlar hakkındaki batıl inançlar günümüzde halen birçok toplumlarda varlığını sürdürmektedir. Peki baykuşların özellikleri nelerdir şimdi dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını sizlere sunalım.

Baykuşların Başlıca Özellikleri Şunlardır;

 • Gece kuşları olarak bilinmektedirler. Dolaysıyla türleri arasında en profesyonel gece avcısı olarak tanınmaktadırlar.
 • Dünyanın birçok bölgelerinde ve hemen hemen tüm iklim türlerine kolayca ayak uydurarak yaşamlarını sürdürmektedirler.
 • Yırtıcı kuş türlerindendirler.
 • Kafa kısmı oldukça büyük olup her 2 gözü de kafalarının ön bölümünde bulunmaktadır. Diğer kuş türlerinde gözler kafa kısmının yan bölümünde bulunmaktadır.
 • Gözleri oldukça hassas ve keskindir.
 • Kulakları da en az gözleri kadar hassastır. Dolaysıyla gece saatlerinde kilometre uzaklıktaki en küçük bir kıpırdanmayı dahi hiç zorlanmadan duyabilmektedirler.
 • Kulakları tamamen özel bir perde ile örtülmekte olup istedikleri zaman kulak perdelerini açıp kapatabilmektedirler.
 • Baykuşların en belirgin niteliklerinden biri de ömürlerinin oldukça uzun olmasıdır. Bu yırtıcı kuşların ortalama ömürleri 60 ila 70 yıl arasıdır. Dolaysıyla baykuşların ortalama ömür süreleri insanlarınkiyle hemen hemen eşdeğer olmaktadır.
 • Baykuşların yüzden fazla farklı türleri bulunmaktadır. Bu türleri arasında serçe kadar küçük olanları ve kartak kadar büyüklükte olanları da bulunmaktadır.
 • Baykuşların ayrıca kutup baykuşları türü de bulunmaktadır. Kutup baykuşları tıpkı kutup ayılarında olduğu gibi beyaz renge sahiptirler.
 • Pençeleri oldukça güçlüdür. Dolaysıyla güçlü pençeleri sayesinde avlarını kolayca yakalayabilmektedirler.

Baykuşlar Nasıl Beslenirler?

Makalemizin konusu olan baykuşların özellikleri nelerdir hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de beslenmeleri hakkında sizlere bilgiler sunalım. Baykuşların beslenmesi genellikle küçük türdeki hayvanlardan oluşmaktadır. Baykuşlar daha çok fare, haşereler, tavşan, şahin, atmaca ve kartal gibi hayvanlardan beslenmektedirler. Ayrıca baykuşların en büyük türü olarak bilinen puhular gerektiğinde kümes hayvanları ile de beslenebilmektedirler. Puhuların boyları ise 70 cm civarına kadar ulaşabilmektedir.

Baykuşlar Hakkında Batıl İnançlar Nelerdir?

Yırtıcı kuşlardan olan baykuşlar hakkında geçmişten günümüze kadar çeşitli batıl inanışlar bulunmaktadır. Başta ülkemizde olmak üzere dünyanın birçok toplumlarında baykuşların uğursuzluk sembolü olduğu düşünülmektedir. Oldukça yanlış olan bu sanı ayrıca tamamen batıl inançtan ibarettir. Baykuşların ötmesinin de hayra yorulmadığı sanısı özellikle de anadolu bölgesinde varlığını halen devam ettirmektedir.

Baykuşlar hakkındaki batıl inançlar hakkında da bilgiler sunduktan sonra baykuşların özellikleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Makalemizde baykuşların özellikleri nelerdir hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu