Balın Faydaları Nelerdir, Bal Neden Bozulmaz?

Bugün sizlere ilginç olan bir konudan bahsetmek istiyorum. Bal neden bozulmaz sorusuna yanıt arayacağız. Bal açılmış olsa da kapağını tekrar kapattıktan sonra bir yerlerde unutmuş olsanız da yıllar sonra yapısının değişmediğini görebilirsiniz. Arkeologlar yapılan kazılarda hiç bozulmamış ballara rastlamaktadırlar. Peki bu mucizenin sırrı nedir? Hep birlikte inceleyelim.

Buzdolabında bazen yiyeceklerin ömrü 1 haftayı bulmazken bal dışarıda dursa bile hiç bozulmaz. Bakteriler içinde bulundukları yiyeceklerdeki şeker ve diğer maddeler ile beslenirler. Belli süre sonunda atık olarak asit ve diğer kimyasalları salgılarlar. Bu kimyasallar besinlerin renk, koku, tat ve görüntülerini değiştirirler.

Pek çok yaşam formunun diğer bakteriler gibi yaşaması için suya ihtiyacı vardır. Yiyeceklerin hepsinde su bulunurken balda hiç su bulunmaz. Bu da bakteriler için yaşam alanı oluşturmadığından dolayı üremesini ve yaşamasını engeller. Balın içerisindeki çok az miktar su bakteriler için yeterli değildir. Kapağı açık hale saklanan bal, hava ile kimyasal reaksiyona girerek bozulur.

Ancak kapağı kapalı olan bal, yüzyıllar boyunca bozulmadan kalacaktır. Kapalı kavanozlardaki ballar kristalleşebilir. Ancak bu balın bozulduğu anlamına gelmez.

Balın kullanım alanları:

-Genel de balı kahvaltı da tüketiriz. Ve bize gün içinde enerji üretmemize fayda sağlar.

-Hasta olduğumuzda bal zencefil karışımı yaparak tükettiğimizde iyileşme sürecimizi kısaltır.

-Gece yatarken ılık süt ile bal karışımı uykuya dalmamıza yardımcı olacaktır.

-Bal kaymak ikilisi de vazgeçilmez bir kullanım şeklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu