Bağışıklık Sistemi Hamilelikte Zayıflatır Mı ?

Hamilelik döneminde bağışıklık zayıflayarak anne adayı hastalıklara ve enfeksiyonlara daha dirençsiz hale geliyor. Gebelik kişinin hem ruhsal hem de bedensel anlamda vücudunda değişiklikler olmasına sebep oluyor. Vücut bebeğin gelişmesi ve hamileliğe hazırlanma aşamasında çeşitli değişikliklere uğruyor. Bu her anne adayı gibi doğal bir süreç olarak kabul ediliyor. Hamile kadınların gebelik döneminde sıklıkla rastladığı problemlerin başında bağışıklık sisteminin zayıflaması geliyor. Bu değişimler anne adayı için çoğu zaman tehlike arz ediyor.

Vücut mikroplara karşı gereken direnci gösteremiyor, bu da hasta olma riskini arttırıyor. Hamilelik belirtilerinin ortaya çıkması ile mide bulantıları, halsizlik ve baş dönmeleri görülebiliyor. Vücudun savunma mekanizması oluşan bu reaksiyonlara karşı direnç gösterme çabasında bulunuyor ve dışarıdan gelme ihtimali bulunan mikroplara karşı yeterince etki gösteremiyor. Ayrıca hamilelik döneminde beslenme alışkanlığı normal zamandan daha farklı, düzenli ve sağlıklı olması gerekiyor. Anne adayı gerekli beslenmeyi sağlayamadığında vücut direnci düşüyor ve bağışıklık sistemi zayıflıyor.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Korunur?

Öncelikle anne adayları hamilelik döneminde yeterli vitamin, mineral ve kalsiyumu alması gerekiyor. Savunma mekanizması yeterince güçlü olmadığından vücutta enerji depolanmıyor ve bu da savunmayı zorlaştırıyor. Anne adayı aşırı yağlı yiyeceklerden ve hazır gıdalardan uzak durarak bunların yerine sağlık yemek yemeyi tercih edip meyve ve sebze tüketimine ağırlık vererek vücudun günlük alması gereken vitamin ve minerallerini tam olarak temin etmesi gerekiyor. Aynı zamanda bolca suda tüketmek gebelik döneminde bağışıklık sisteminin korunması için büyük önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu