Bağırsak Solucanı Nedir ve Zararları Nelerdir

Bağırsak Solucanı Nedir

Bağırsaklarımızda asalak olarak yaşayan bağırsak solucanları, yuvarlak kurt türlerinden biridir. Dünya genelinde gözlenebilen bu solucanlar hastalığa sebep olabilir.

Kaç Tip Bağırsak Solucanı Vardır

Bağırsak solucanlarında 4 türe rastlamak mümkündür. Bunlardan ‘Oksiyür’ çocukların kalın bağırsaklarında sık rastlanırken, ‘Askarit’ ise ince bağırsakta yaşar ve oldukça tehlikelidir. Çünkü askaritlerin larvaları aracılığıyla başka organlara ulaşma ihtimali vardır. Birkaç metre uzunluğuna ulaşabilen tenyalar ise çoğunlukla çiğ et tüketimi sebebiyle bulaşırlar. Çengelli Kutlar, 12 parmak bağırsağında yaşayıp sürekli kan emerler.

Bağırsak Solucanı İnsana Nasıl Bulaşabilir ?

Bağırsak solucanı, genel itibariyle insana direkt teması ile bulaşmaz. Genellikle üzerinde konakladıkları canlıda bıraktıkları larvaların tüketilmesi yoluyla bulaşabilirler. Aynı şekilde kirli suların içilmesiyle de bulaşmaları söz konusudur. Bu parazitlerin bulunduğu hiçbir şey yenilip içilmeyecek olsa bile, kişisel hijyene dikkat edilmelidir. Çünkü toprakta oluşan parazitler, dışarıda oyun oynayıp sonra temizlenmeksizin yemeğe oturan çocuğa bulaşıp çoğalabilirler.

Bağırsak Solucanı Oluşum Belirtileri Nelerdir

Bağırsak solucanının, bağırsaklardaki kan ve dokudan beslendiğini göz önüne alacak olursak, karşılaşılacak ilk belirtilerden birinin de karın ağrısı olacağını tahmin edebiliriz. Solucanların aktif olma durumlarına göre hafif ya da şiddetli ağrılar görülebilir. Bunun dışında mide bulantısı ve kusma görülme olasılığı yüksektir. Eğer solucanlar, dokulara büyük oranda zarar vermeye başlamışsa dışkı kanlı gelmeye başlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu