Bağırsak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Hastalıkları, sindirim sisteminin ortasında; Dünya’nın en etkileyici laboratuarı olarak bilinen kalın ve ince bağırsak sistemlerinde, görülen hastalıkların genelleştirilmiş adıdır. İnce bağırsaklar, mide tarafından öğütülen besinlerin emilim işlemlerinden sorumluyken, kalın bağırsaklar ise emilim sonrasındaki posadan alınabilecek tuz ve diğer mineralleri emip, sonrasında sistemden atılmalarından sorumludur.

Gelişmiş bir emilim sistemi olan bağırsaklar, yaşamsal faaliyetlerin devamlılığı için oldukça önemli organlarımızdandır. Bağırsak Hastalıkları, organların faaliyetlerinde kısıtlamalara yol açarak, genel vücut sağlığını bozulmasına sebep olabilir. Besinler ve diğer dış etkenler gereği bağırsaklara ulaşan bazı zararlı organizmalar, bağırsakların hastalanmalarına yol açabilir. Genetik faktörlerin ve kullanılan bazı ilaçların da sebep olabileceği bu durum, kimi zaman ise kötü beslenmeden kaynaklanabilmektedir. Son yıllarda bağırsak hastalıklarının artışına dikkat çeken uzmanlar ise maalesef çokça tüketilen hazır gıdaların içinde bulunan kimyasalların ve sağlığa zararlı maddelerin, bağırsaklarda ciddi problemlere hatta bağırsak kanserlerine sebep olabileceğinden bahsetmektedir.

Ülkemiz ve Dünya genelinde yapılan tıbbi araştırmalarda ise görülmüştür ki, 35 yaş ve üzeri kişilerde bağırsak hastalıklarının oranı ` gibi ciddi bir şekilde artış göstermektedir.

Bağırsak Hastalıkları Belirtileri

Bağırsak hastalıkları çeşitli şekillerde olabilir ve belli başlı belirtiler, nasıl bir sorun ile karşı karşıya olunduğuyla ilgili işaretler verir. Bağırsak Hastalıkları Belirtileri olarak en fazla rastlanan, kanlı dışkılama, bölgedeki hassasiyet, gaz oluşumları ve çıkartma zorluğu, ateş yükselmesi ve ishal olarak sayılabilir. Ancak bu belirtiler bağırsaklar dışındaki organlarda meydana gelen iltihabi hastalıkların da belirtisiyken, Chron, Meckel, Spastik kolon ve Kolit gibi Bağırsak Hastalıkları Belirtileri de olabilmektedir. Sayılan bağırsak hastalıkları, ciddi sağlık sorunlarına sebep olan farklı bakteriyolojik ve viral oluşumlardır. Emilim bozuklukları, geçici ishal, gaz sıkışmaları ve tıkanıklıklar ise benzer belirtiler ile başlasalar da tedavi endikasyonları bakımından, farklı hastalıklardır ve kolay tedavi edilirler. Daha ciddi Bağırsak Hastalıkları Belirtileri ve tedavileri, kişilere zor anlar yaşatarak ve ilerleyen zamanlarda ileri düzeyde sağlık sorunlarına yol açar şekilde gelişim gösterebilmektedir.

Dışkılama ve normal zamanlarda karşılaşılan kanama vakaları ise Kolon(Bağırsak) kanserinin ilk ve en önemli belirtilerindendir. Anlatılan tüm belirtiler kısa süreli ve tekrarlamayan durumda ise başka bir sebebi de olabilir ancak devam eden ve uzun süreli yaşanan tüm sorunlarda vakit kaybetmeden tıbbi destek alınmalıdır.

Bağırsak Hastalıkları Tedavisi

Bağırsak Hastalıkları Tedavisi, bazen çok kolay ve basit olurken, bazen de bir ömür boyu sürmektedir. İlaç tedavileri ve cerrahi müdahaleler ile kontrol altına alınarak, tedavisi gerçekleştirilen bağırsak hastalıkları, bağırsaklardaki büyüklükleriyle doğru orantılı sürede iyileşebilirler. İltihabi bağırsak hastalıkları ise ilk andan son ana kadar, cerrahisiz ve sadece ilaç tedavileriyle iyileşir. Kolit ve Spastik kolon gibi hastalıklar ise kronikleşerek bir ömür kişinin yaşamına eşlik ederler. Kolon kanseri gibi Bağırsak Hastalıkları Tedavisi ise ilaç yöntemleriyle başlar, cerrahiye kadar ilerler. Eğer uzman hekim tarafından gerekli görülüyorsa kimyasal tedavi ve radyoterapi uygulamalarının ardından ilaç kulanı mı da önerilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu