Ayak Mantarının Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır

Ayak mantarı bir cilt problemidir ve oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Tek hücreli mantar adı verilen organizmaların sebep olduğu bir hastalıktır. Ayak derisine yerleşen bu organizmalar zaman içinde ayak mantarını oluştururlar ve tedavi edilmezde tırnağa sıçrama yapıp tırnak mantarını da oluştururlar. Ve tırnak mantarının tedavisi çok daha güçtür.

Ayak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Görülen etkiler insandan insana farklılık gösterir. Fakat çoğunlukla parmak aralarında derinin pullanıp soyulması biçiminde belirir

Kızarıklık, su toplaması, parmak aralarında çatlama, ökçe kısmında derinin aşırı kalınlaşması gibi belirtiler gösterir. Atak derisinin renk değiştirmesi, yanma ve tatlı bir kaşıntı hissi oluşur.

Ayakta Mantar Neden Oluşur?

Temasla bulaşan bir hastalıktır. Ortak kullanılan tüm eşyalardan bulaşır. (tırnak makası, tırnak törpüsü, havlu, terlik, ayakkabı gibi) Atakta oluşan pişik, yaralanma, tırnak kırılması gibi durumlarda mantarın yerleşmesi için çok daha güzel ortam oluşur. Mantarın aktif hale gelmesi için bazı etkenlerin oluşması da gerekir. Nem, oksijensiz ortam ve sıcaklık bu organizmanın harekete geçmesi için olmazsa olmazdır. Bu şartların oluşmasına zemin yaratan alışkanlıklar ya da eşyalar mantarın deriye yerleşmesinde önemli etkenlerdir. Bu etkenleri aşağıda sıralanmıştır.

Havasız kalmış ayakkabılar ve sürekli aynı ayakkabıların giyilmesi

Ayak hijyenine önem verilmemesi ve çorap değişiminin uygun zamanlarda yapılmaması

Yıkanan ayakların iyi kurulanmaması ve ayaklar nemli iken çorap giyilmesi ve ayakkabı giyilmesi

Ayakların aşırı terlemesi

Ayağı sürekli terleten ayakkabıların giyilmesi

Nasıl Tedavi Edilir?

Mantarın vücudun bazı bölgelerine bulaşabilme durumu olduğundan eller ayaklara temas ettikten sonra mutlaka sabunla yıkanmalıdır. Kendiliğinden iyileşmeyen bir hastalıktır. Fakat tedavisi de oldukça kolaydır. Sprey ve kremlerle bu mantardan kurtulmak mümkündür. Tedavi edilmez ise mutlaka tırnaklara bulaşır ve tırnak mantarı denen hadise oluşur. Bu mantarın tedavisi çok daha zordur. Bu durumda ağızdan alınan ilaçlar söz konusu olur ve daha uzun süreli tedavi söz konusudur.

Yazımızın girişinde belirtildiği gibi çok sık rastlanan bir hastalıktır. Özellikle askerde çok daha sık görülen bir hastalıktır. Ortak kullanım alanları ve aşyalar söz konusu olduğundan bu mantara yakalanma riski oldukça fazladır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu