Astım Nedir Belirtileri Nelerdir?

Astım; bronşların daralması ile ortaya çıkan, kriz halinde gelen nefes darlığı hastalığıdır. Astım krizleri kısa veya uzun süreli olabiliyor. Hava kirliliği, sigara dumanı, alerjik ve çevresel faktörler astımı tetiklemektedir. Bundan ötürü astım hastaları bazı maddelere karşı duyarlıdır, ataklar halinde gelen daralmalar dışında hasta rahattır. Çocuklarda daha sık görülen astım yetişkinlerdeki oranı da yüzde 5 olarak bilinmektedir.

Astıma Neden Olan Durumlar

Astıma neden olan durumlar kalıtsal ve çevresel faktörler olarak ikiye ayrılır. Kalıtsal faktörler ailesinde astım rahatsızlığı olanların bu hastalığa yatkınlığı daha yüksektir. Çevresel faktörler ise; bazı maddelere duyarlılığı olan kişilerde daha yüksek oranda astım hastası olduğu görülür ve bu maddelere maruz kaldıklarında ataklar geçirebilirler. Astımı tetikleyen nem, çiçek ve ev tozları, hayvan tüyleri, sigara dumanı, hava değişimleri, kömür, tebeşir tozu, parfüm, deodorant gibi kimyasal maddelerdir. Astım rahatsızlığı olan kişilerin duyarlılıkları olduğu maddelerden uzak durmaları önerilir.

Astım Belirtileri Nelerdir?

Astım ataklar halinde seyreden bir hastalıktır. En belirgin belirtisi nefes darlığı, göğüste sıkışıklık, nefes alıp verirken zorlanma, uykudan uyandıran şiddetli kuru öksürük, koyu renkli balgam. Bazen de astım ile beraber ortaya çıkan sinüzit, alerjik rinit, egzama görülebilir. Astım atakları genelde geceleri ya da sabaha karşı ortaya çıkar. Belirtiler ne kadar astımı işaret etse de kesin tanı yapılan tetkiklerden sonra ortaya konulmaktadır. Fiziksel muayene de hasta gayet normaldir, atak sırasında teşhis koymak daha kolaydır.

Kesin tanı için akciğer grafisi, solunum testi, alerji testi ve kan tahlilleri istenir. Kesin tanıdan sonra hastalık çok ilerlemediyse hekimin verdiği tedaviye uyulması ile geçebilecek bir hastalıktır. Hastalığı tedavi edecek ilaçlar genel olarak ağız yoluyla alınır ve ikiye ayrılır. Birinci gruptaki ilaçlar ağız yoluyla alınıp inhaler halinde olup atak durumda hastanın 1-2 dakika içinde rahatlamasını sağlar, ikinci grupta alınan ilaçlarda kontrol amaçlı olup genellikle tablet ya da enjektabl olan ilaçlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu