Astım Atağı Nasıl Gelişir, Neler Atağı Tetikler?

Solunum organımız olan akciğerlerde meydana gelen kronik bir hastalıktır. Astım hastalığının iki farklı boyutu vardır. Bunlar daralma şeklinde ve iltihaplı şeklinde olmaktadır. Eğer nefes alırken zorluk çekiyor iseniz astım hastalığınız daralma boyutundadır, akciğerinizde şişme ve rahatsızlık hissi var ise bu iltihaplı astım demektir.

Astım Hastalığının Belirtileri

Hırıltılı solunum, nefes verirken ıslık tarzında bir ses varsa, göğüs darlığı , nefes darlığı, bir türlü bitmek bilmeyen kuru veya balgamlı öksürek var ise bunlar astım hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.

Astım Atağı Nasıl Gelişir?

Astım atağı geçirilmesi halinde havasız kalmış gibi hissedilmesine neden olur.
Bronşların etrafındaki kaslar iyice kasılarak, iltihap var ise bu da nefes alma yollarını tıkayarak ödem oluşmasına neden olur. Bu duruma ise bronkospazm denilmektedir.
Astımı tetikleyen bazı unsurlar vardır. Bunlar ; yoğun bir şekilde buharın altında kalmak, alerjiler, parfümler, bahar aylarında karşılaşılan polenler, tozlu ve kirli ortamlar da tetiklemektedir.

Bu tetikleyici unsurlara dikkat edilmediği takdirde diğer hava yollarında da hassaslık kazanılır. Bu yüzden astım hastaları bu unsurlara dikkat etmesi gerekmektedir.

Astım Hastalığını Tetikleyen Nedenler?

Sigara içilen ortamlarda mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir.
Halılarda ve kumaşlarda bulunan toz böceklerinin sağladığı zararlarda astımı n tetiklenmesine neden olmaktadır.

Ev hayvanlarının tüyleri astımı tetikleyicidir. Astım hastası olanlar evlerinde hayvan beslememeleri gerekir.

Klimalarda ve havalandırmalarda bulunan toz ve kirler de sebep olmaktadır. Bu yüzden filtre uygulaması seçilmelidir.

Daha çok kış aylarında karşılaşılan enfeksiyonlu hastalıkları geçirmemek gerekir. Bu dönemlerde daha çok dikkat edilmelidir. Parfüm, deodorant, talk pudrası, saç spreyi astımı tetikleyebilir.Bahar dönemlerinde ağaçların çiçek açması ile görülen polenler alerjiye yol açarak astımı tetikleyen unsurlar arasındadır.

Havanın kirli olduğu dönemlerde açık havada fazla kalmamaya dikkat edilmesi gerekir.

Egzersiz ve spor yaparken ise çok aşırıya kaçılmaması gerekir.
Astım çok çeşitli bir hastalıktır. Alerjik, alerjik olmayan, mevsimsel,cgece astımı veya spordan kaynaklanan astımlar görülmektedir.

Doktor muayenesinden geçildikten sonra, en doğru ilaçları ve yapılması gerekenleri doktorunuz tarafından belirlenmesi daha doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu