Artrit Nedir, Niçin Olur

Vücut tarafından üretilen bir iltihaptır. Mikrobik bir iltihaplanma değildir. Birçok hastalık artrit kökenlidir. Bazı vakalar çok ağır seyir gösterir. Bazıları ise dönem dönem kendini gösterir ve çok hafifi seyreder. Basit romatizmal hastalıklardan tüm vücudu etkileyen ağır bir takım hastalıklar bu gurubun içinde yer alır.

Çeşitleri Nelerdir?

6 gruptan oluşan artrit vardır. Romatizmal, travmatik, osteoartrit, bakteriyel, kimyasal ve hormonal artritlerdir.

Romatizmal Artrit: Romatizma insan vücudunda en çok eklem bölgelerini sever. Bu hastalığın halk arasındaki ismi iltihaplı romatizmadır ve en sık rastlanan çeşididir. Akapunktur en iyi tedaviler arasındadır.

Travmatik Artrit: Bir darbe sonucu zarar gören eklemlerde meydana gelir. Şişme, ağrı ve eklem fonksiyonunun yitirilmesi sonucu kendisini belli eder.

Eklem Artriti (Osteoartrit): Zarar gören eklemlerde aşınma oluşur ve oluşan aşınma sonucunda da kireçlenme meydana gelir. Bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Yapılabilen sadece ağrıların azaltılmasıdır. İlaç ve fizik tedavisi uygulanır. Kilo vermek eklemlere uygulanan ağırlığı azaltacak ve ağrılarında şiddeti azalacaktır.

Bakteriyel Artrit: Eklem çevresinde oluşan bakterilerin yarattığı enfeksiyon sonucu oluşur. Enfeksiyon ciddi boyutlara ulaştığında cerrahi müdahale gerekir.Durumun daha ciddi olmasını engellemek için antibiyotik tedavisi uygulanır.

Gut Artriti: Vücutta ürik asit atılımı azalır ve biriken ürik asit eklem bölgelerinde kristalleşme oluşturur ve bu enfeksiyona sebep olur. Bilinen kesin bir tedavi yöntemi yoktur ama yılda bir en fazla iki defa şiddetli ağrı ile ortaya çıkar. Ama bu ağrılar 2 gün ile 1 hafta arası sürer ve özellikle akşamları daha şiddetli olur. Ağrı çok şiddetlidir ve hareket dahi edilemez hatta hassasiyet o kadar şiddetlidir ki el teması bile ağrıyı şiddetlendirir. Kanda fazla ürik asit birikmesini engellemek bir çözümdür. Bu nedenle ürik asit içerikli besinlerin aşırı tüketilmesi tek çare gibi görünmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu