Artrit Nedir, Artrit Çeşitleri Nelerdir ?

Eklem bölgelerinde meydana gelen, vücut tarafından çeşitli sebeplerden dolayı üretilen iltihaplı bir rahatsızlıktır. Artrit, el ve ayak bileiğin, diz ve çeşitli bölgelerde meydana gelebilir. Bu bölgelerde ki eklemlerde ihtilaplanma oluşur ve buna bağlı olarak gelişen bir ağrı, o bölgede şişme, sertleşme ve buna yol açan rahatsızlıklar meydana gelir.

Artrit 6 farklı kola ayrılır;

-Romatoid Artrit: Halk arasında ”İltihaplı Romatizma” olarak da bilinen bu rahatsızlık, en sık rastlanılan artrit ve bağ dokusu rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlıkta en etkili tedavi yöntemi akupunkturdur. Fakat tedaviyi yapan kişi, yapılan yer son derece önemlidir. O yüzden güvenilir ve etkili bir yerde yaptırmalısınız.

-Bakteriyel Artrit: Eklem bölgesinde oluşan iltihapla beraber stafilolok, gonokok, streptokok gibi bakteriler oluşur ve bu bakterilen oluşumu ile bakteriyel artrit meydana gelir. Enfeksiyonda artma meydana gelirse cerrahi tedavi göz önünde bulundurulabilir. Antibiyotik ile uygulşanan tedavi ise bu enfeksiyonun daha fazla ilerlememesini sağlar. Bazı ender durumlarda oluşan iltihap, bakterilerden dolayı eklem bölgesinde bulunan zarlar zarar görebiliyorve eklem hareketsizleşebiliyor. Hareketsizleşme durumu mevcutsa acil doktora gözükmelisiniz.

-Travmatik Artrit: Vücutta bir eklem bölgesinde alınan bir darbe ile beraber o eklemde zarar meydana gelir ve buna bağlı olarak eklemde ağrı, şişme, hareketsizleşme meydana gelebilir. O eklem bölgesinin darbe almasıyla oluşan bu duruma travmatik artrit denir. Doktor, tedavisi için emg ve röntgen çekilmesini isteyebilir ve sonuçlara göre bir tedavi uygulayabilir.

-Osteoartrit: Eklem bölgesinin zarar görmesi, ilhtihaplanması sonrası o bölgede aşınma ile beraber kireçlenme oluşabilir. Bu rahatsızlığın kesin bir tedavisi yoktur sadece oluşan ağrılar azaltılabilir. Ağrı kesiciler ile beraber fizik tedavi uygulanır genelikle.

-Gut Artirti: Üretilen ürik asitin vücut dışına atılmasında oluşan bir sorundan dolayı vücutta birikme meydana gelir, kandaki değerleri yükselir ve eklem bölgesinde birikme meydana gelir, iltihaplanma oluşur. Kesin bir tedavisi yoktur, uzun süreli meydana gelen bir rahatsızlık değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu