Apse Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde sıkça görülebilen hastalıklardan biri de apse hastalığıdır. Bazı belirtileri bulunan apse hastalığı bir tür deri hastalığı olup çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelmektedir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi deri hastalıklarına neden olabilen apse rahatsızlığı aynı zamanda etkili olduğu süreçlerden itibaren bireyin iş ve sosyal yaşantısını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Meydana geldiği deri bölgesinde çirkin bir görünüme de neden olabilen apse rahatsızlığı toplumlarda sıkça görülebilen deri hastalıkları arasında yer almaktadır.

Dermatoloji uzmanları apse rahatsızlığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini ve gerekli tedaviye başlanılması gerektiğini belirtmektedirler. Tedavisinin bulunabildiği deri hastalıklarından olan apse rahatsızlığı özellikle de orta yaş grubu ile ileri yaş grubu bireylerde etkisini gösterebilmektedir. Peki önemli cilt hastalıklarından olan apse nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını dermatoloji doktorlarından derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım. İlk olarak apse hastalığının tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Apse Hastalığı Nedir?

Apse rahatsızlığı; bir tür deri rahatsızlığı olup vücudun herhangi bir kısmında irin birikmesi durumudur. Toplum arasında çıban olarak da bilinen apse rahatsızlığı vücudun bakterilere karşı zayıflamasına bağlı olarak meydana gelmektedir.

Apse Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Tüm deri hastalıklarında olduğu gibi apse rahatsızlığında da bazı belirtiler bulunmaktadır. Apse rahatsızlığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

  • Deride kızarıklık oluşması: Apse rahatsızlığının genellik ilk oluşumu sonrasında deride kızarıklık durumu ortaya çıkmaktadır. Dolaysıyla bu durum apse rahatsızlığının başlıca belirtilerindendir.
  • Deride ağrının oluşması: Her ne kadar deri hastalıklarının belirtileri arasında ağrı durumunun nadiren görülmüş olsa da bu durum apse sorunu açısından geçerlilik teşkil etmemektedir. Çünkü apse rahatsızlığının en belirgin belirtilerinden biri de rahatsızlığın oluştuğu bölgede ağrının da hafiften etkisini göstermeye başlamasıdır.
  • Deride şişlik oluşması: Apse rahatsızlığının başlıca belirtilerinden biri de meydana geldiği deri bölgesinde şişlik durumunun oluşmasıdır.

Görüldüğü üzere apse hastalığının başlıca belirtileri 3 ana unsurdan oluşmaktadır.

Apse Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Apse rahatsızlığının tedavisin deride meydana gelen apsenin bazı özel tıbbi cihazlar sayesinde ilgili hekim tarafından boşaltılması sağlanmaktadır. Tıptaki adıyla drenaj uygulaması olarak bilinen apse boşaltım işlemi sonrasında hasta birkaç günlük istirahat sonrasında günlük yaşantısına tekrar kaldığı yerden devam edebilmektedir. Genellikle tek seanslık işlemde sonuçlanabilen apse sorunu bazı durumlarda iki veya üç seanslık işlem de görebilmektedir.

Apse rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra apse hastalığı hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Unutulmamalıdır ki apse sorunu tedavi edilmediği takdirde vücuda yayılarak daha tehlikeli sonuçların oluşmasına yol açmaktadır. Bu nedenle uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere apse sorununun yukarıdaki 3 ana belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulmalıdır. Bu ayrıntıyı da sunduktan sonra apse nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Cilt sorunlarınız için dermatoloji doktoruna başvurunuz.

Kaynakça: www.sagliklihayatimiz.com ve www.apse.gen.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu