Anomalili Doğum Nedir Nedenleri Nelerdir

Evli ve sağlıklı her kadının hayali sağlıklı çocuklara sahip olmaktır Bu çoğu zaman mümkün olsa da hiç çocuk sahibi olamayanlar ya da anomali sahibi çocuk sahibi olanlar da görülebilmektedir. Hamilelik döneminde anomali saptanmış bir kadının hüsranı tarifsizdir. Bebeğinin başka bebekler gibi normal doğamayacağını öğrenen aile için yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Anomali kelimesini sık duymayanlar normal olarak anomali doğum nedir, nedenleri nelerdir diyeceklerdir. Anomali gebelik ve doğumların en sık rastlanan sebebi bebeğin annesinde veya babasında bulunan bir genetik hastalıktır. Bu durumda gebelik sürecinin takibi ve erken teşhis yöntemleri önem kazanmaktadır.

Bazı durumlarda annede ya da babada genetik bir sorun olmasa da bebeğin kromozomlarında ortaya çıkan sorunlar nedeniyle de anomali doğuma rastlanabilmektedir. Bir başka sebep de gebeliğin ilk trimesterinde yani ilk üç aylık dönem içinde annenin gebe olduğunu bilmeden aldığı bazı ilaçlar, geçirdiği bazı bulaşıcı hastalıklar ve aldığı alkol, röntgen ışınları da bebeğin anormal gelişimine sebep olabilmektedir. Türkiye’de artık çok sık görülmese de yine de rastlanan akraba evliliklerinden doğacak bir bebekte anomali saptanması ihtimali yüksektir. İstatistik verilere göre bütün doğumlar göz önüne alınırsa anomaliye sahip bir bebek dünyaya gelme olasılığı % 1–2 arasıdır. Akraba evliliklerinde bu oran daha yüksektir.

Anomali doğum nedir, nedenleri nelerdir sorusu kapsamında anne yaşı da göz ardı edilmemelidir. Annenin yaşının 35 ve üzerinde olması da anomali (kusurlu) doğum riskini artıran önemli bir faktördür. Doğduğunda normal gibi görünen bazı bebeklerde sonradan bazı anomaliler gelişebilmektedir. Bir gerçek daha vardır ki sakat ya da anomali bir doğumların % 70’inin sebebinin tam bilinmemesidir. En sık rastlanan anomaliler sinir sisteminde ve kalpte görülenler, bazı kan hastalıkları ve down sendromudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu