Anne Ve Çocuk Arasındaki İlişki

Anne ve çocuğun sağlıklı ilişki kurabilmesi için öncelikle annenin ruh sağlığının iyi durumda olması gerekir. Çünkü annenin ruh sağlığı çocuğu ile arasındaki iletişimin kuvvetli olmasında oldukça önemlidir. Anne ile bebek arasındaki ilişki annenin hamilelik döneminde başlar. Bu kadar erken başlayan bir ilişkinin sağlıkla devam edebilmesi için hamilelik sürecinin ve çocuğunun gelişim sürecinin çok iyi geçmesi gerekir.

Anne İle Sağlıklı İlişki Özgüveni Artırmada Etkili Midir?

Çocuk anne karnında ilk olarak annesi ile bağ kurduğundan dolayı çocuk ve anne arasında her daim özel bir ilişki söz konusudur. Fakat bu özel ilişkinin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için annenin psikolojisi çok önemli bir yer tutmaktadır.
Anne tüm olumlu ya da olumsuz özellikleri bebek henüz anne karnındayken de ona yansıyor. Anne ile bebek arasındaki en özel ilişkiler özellikle çocukluğun ilk evrelerinde fiziksel temas ile oluşuyor. Annesi ile temas halinde olan çocukların özgüvenlerinin daha çok geliştiği bilinmektedir.

Anne Çocuk Arasındaki İlişkide Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuklar özellikle 5-6 yaşlarına geldiklerinde birey olduklarını keşfetmeye başlarlar. Bu dönemde sancılı bir süreçte başlamış olur. Bu noktada annelerin çocuklarının birey olduğunu keşfedebilmesi önemlidir.

Fakat anneler çocukları henüz birey olduklarını fark etmediklerinden dolayı çocuk ile ilk çatışmalar oluşmaya devam eder. Bu nedenle çocuklarınızın birey olduğunu göz önünde bulundurmalı ve onları dinleyerek cevap vermeye özen göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu