Anne Sütünü Artıran Besinler

Gebelik öncesi ve sonrası beslenmenin ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz? Anne sütü gebelik sürecinde gelişir daha sonra doğum olayı gerçekleştiğinde bebek hemen annesinden süt emmek ister. Süt kanalları öncelikle yeterli şekilde süt dolar. Fakat bebek sütü emdikçe süt zamanla azalmaya başlar ve bu süt bebeğe yeterli gelmez. Bunun için annenin sütünü arttırması gerekir. Her besin süt yapar fakat anne sütünü bazı besinler daha fazla arttırmaktadır. Bunu bilerek hareket etmek ve nelerin süt yaptığını bilerek beslenmek hem anne için hem de bebek için olumlu bir cevap olacaktır. Şimdi sizler için derlediğimiz anne sütünü arttıran besinler hakkında bilgileri sunacağız.

Anne Sütünü Arttıra Yiyecekler

  • Ispanak: İçeriğinde bulunan zengin lif ve demir vitamini sayesinde anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptir. Ispanağın suyunu haşlayıp her gece bir bardak içerseniz sütünüz inanılmaz derece artacaktır. İsteyen direk yemeğini yiyebilir. Ama suyu çok daha fazla süt yapar.
  • Pırasa: Zengin lif içeriğine sahip ve soğangiller familyasından gelen pırasa süt yapıcı özelliğe sahiptir. Pırasanın yemeğini diğer sebzelerle, özellikle havuç ve limon ekleyerek yaparsanız sütünüz inanılmaz derecede artacak, süt kanallarda hızlı bir şekilde sütün dolduğuna şahit olacaksınız. Pırasa süt yapan yiyeceklere arasındadır.
  • Havuç : Süt yapıcı etkisi büyüktür. Günlük tüketilmesi gerekir.
  • Boza : En çok süt yapan ve bize bozayı sevdiren kış içeceğidir. İnanılmaz derecede süt yapar.
  • Maydanoz suyu : Basit ve ucuz olan maydanozda var olan vitaminler oldukça büyüktür. Maydanozun suyunu blender makinesi ile sıkıp içmek süt yapar.
  • Elma : Taze elma yemek süt yapıcı etkiye sahiptir.
  • Süt : Kalsiyum bakımından zengin olan bu besin günde en az 2 kere sabah ,akşam alınması gerekir.
  • Su : Yaşamın temel besini olan su aynı zamanda çok fazla süt yapıcı özelliğe sahiptir. Günde en az 9 bardak su içilmesi tavsiye edilir.
  • Rezene : Mide sindirimi ve gaz problemine iyi elen rezene aynı zamanda iyi bir süt yapıcıdır. Anne sütünü arttıran yiyecekler bunlardır. Sağlıklı besinler süt yapar ve süt bebeğin sağlıklı gelişimine katkıda bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu