Anevrizma Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Topumlarda nadiren de olsa görülebilen atardamar rahatsızlıklarından biri de anevrizma hastalığıdır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelebilen anevrizma hastalığı özellikle tedavi edilmediğinde beraberinde bazı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Dolaysıyla uzmanlar anevrizma hastalığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Diğer hastalıklarda olduğu gibi bazı belirtiler gösterebilen anevrizma hastalığı ayrıca etkisini gösterdiği anlardan itibaren bireyin rahatsızlık duymasına ve bunun sonucunda ise iş ve sosyal aktivitelerde başarız olmasına neden olabilmektedir.

Peki anevrizma hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz yazımızın da ana konusu olan bu konumuz hakkında uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler kapsamında sizlere bilgiler sunalım. İlk olarak anevrizma hastalığınnı tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Anevrizma Hastalığı Nedir?

Anevrizma hastalığı yalnızca günümüzde değil aynı zamanda eski dönemlerden buyana bilindik rahatsızlıklardandır. Dolaysıyla uzmanların yabancılık çekmediği anevrizma hastalığı bilinmeyen bir nedene bağlı olarak atardamarın duvar sağlamlığının yırtılması ve bu olumsuz durumun beraberinde oluşturduğu damar genişlemesidir. Anevrizma hastalığının oldukça önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirten uzmanlar anevrizma hastalığının geç tedavi edilmesi veya da tedavi edilmemesi durumunda atardamarın yırtılmasına yol açabildiği belirtmektedirler.

Anevrizma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Anevrizma hastalığının belirtilerinin tespit edilebilmesi amacıyla bazı uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Anevrizma hastalığının belirtilerinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmesi gerekenler ise şunlardır;

  • Anevrizma sorununun meydana geldiği düşünülen bölgeye ilk olarak çıplak el yardımı ie basınç uygulanmalıdır. Bu sayede bu bölgede herhangi bir uyuşma veya ağrı durumu hissedildiğinde anevrizma rahatsızlığı olduğu düşünülebilmektedir.
  • Aynı zamanda basınç uygulanan bölgede karıncalanma durumu da fark edildiğinde anevrizma rahatsızlığının bulunduğuna varılabilmektedir. Her iki belirtide de vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerekmektedir.

Anevrizma Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Anevrizma hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak bu rahatsızlığın meydana gelmesinde bazı bakterilerin rol oynayabildiği tahmin edilmektedir.

Anevrizma Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

  • Anevrizma hastalığının tedavisinde ilk olarak hastalığa bağlı olarak genişleyen damarın tekrar eski durumuna getirilmesi sağlanmaktadır.
  • Anevrizma hastalığının tedavisi 2 yöntem sayesinde gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemlerden biri cerrahi müdahale yöntemi olup diğeri ise anjiyografi yöntemidir.
  • Hastalığın durumuna göre hangi tedavi yönteminin uygulanmasına karar verecek olan ilgili doktordur. Ancak anevrizma hastalığının tedavisinde genel olarak anjiyografi tedavi yöntemine başvurulmaktadır. İleri düzeydeki anevrizma hastalığının tedavisinde ise cerrahi müdahale yöntemine başvurulmaktadır.

Makalemizde anevrizma hastalığı hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir. Anevrizma hastalığı ciddi bir sağlık sorunudur. Dolaysıyla uzmanların da belirttiği üzere belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerekmektedir. Makalemizde anevrizma hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkında bilgiler sunduktan sonra makalemizi burada sonlandırmaktayız.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Anevrizma rahatsızlığınızın tedavisi için doktorunuza başvurunuz.

Kaynak: www.leventoguzkurt.com ve www.medicalpark.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu