Android Telefonların Otomatik Saat Ayarı Nasıl Kapatılır

Geçtiğimiz yılın 30 Ekim’inden itibaren saatlerin ileri alınması işleminin ülkemizde yapılmayacağı ve sürekli olarak yaz saati uygulamasının kullanılmasına karar verildi. Sonrasında ise, saatler otomatik olarak ileri alındığından karışıklıklar oldu. Bu karışıklığı önlemenin yolu ise, Android telefonların otomatik saat ayarını kapatmaktır. Özellikle işe gidiş saatlerinde, karanlık olduğundan dolayı vatandaşların şikayetleri üzerine, işe başlama saatlerinde düzenlemeler yapıldı. Artık ülkemizde, saatler ileri veya geri alınmayacaktır. Android telefonlardaki otomatik saat ayarı nasıl kapatılır, nereden yapılır öğrenebilirsiniz.

Halihazırda otomatik saat ayarını kapatıp, normal saati girdiğiniz takdirde bazı uygulamalar ve sosyal ağlar, saatinizin geri olduğunu gösterecektir. Bunu kapatmanın ve değiştirmenin saatleri ileri almadan herhangi bir yöntemi yoktur. Örneğin Facebook uygulaması, yeni girilen gönderiyi bir saat önce girilmiş gibi gösterir. Bunu değiştirmenin tek yolu otomatik saat dilimini kullanmaktır. Tüm dünyada kullanılan diğer sosyal medya uygulamaları da bu şekilde saatleri ileridedir.

Android Telefonların Otomatik Saat Ayarı Nasıl Kapatılır?

  • Androidli telefonunuz veya tabletinizde Ayarlar’a gidin.
  • Tarih ve saat’i seçin.
  • Otomatik tarih ve saat seçeneğinin yanındaki tik işaretini kaldırın.
  • Aşağısında yer alan Otomatik saat dilimi seçeneğinin yanındaki tik işaretini kaldırmanıza gerek yoktur.
  • İşaretleri kaldırdıktan sonra, tarihi ayarla ve saat ayarla seçeneklerindeki saati ve tarihi yazarak düzenleyin.

Android Telefonlara Otomatik Saat Güncellemesi Gelecek Mi?

Ülkemizdeki yaz saatinde sabit kılınması kararından itibaren, en çok sorulan sorulardan biri Android cihazlara yeni bir güncelleme gelip gelmeyeceği. 2017 yılından itibaren Android cihazlara ülkemiz için güncelleme yapılması bekleniyor. Windows, kullanıcıların mağdur olmaması için otomatik saat güncellemesi düzenledi. Diğer işletim sistemlerinin de 2017 yılı içerisinde tarih ve saat düzenleme güncellemesi yapması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu