Android Kilit Kodunu Sıfırlama İşlemi Nasıl Gerçekleiştirilir

Android telefonlar için koyduğumuz ekran kilidini bazen unutabiliyoruz. 5 kez yanlış girildiğinde 30 sn bekletmek gibi kolay bir güvenlik duvarı oluşturuluyor. Ardından tekrar yanlış girildiğinde şifrenin unutulup unutulmadığı soruluyor. Bu noktada sıfırlama işlemleri devreye giriyor.

Android Kilidini Gmail İle Sıfırlama

Android kilidini Gmail ile sıfırlama, başvurulacak ilk yöntemdir. Çünkü ekran kilit sistemi Gmail adresiyle bağlantılı çalıştığından, gelen uyarıda ”Deseni unuttunuz mu ?”seçeneğini işaretlerseniz Gmail adresinizi girmeniz isteniyor. Fakat herhangi birinin şifre bilgilerine ulaşmaması için bu noktada telefonla senkronize etmiş olduğunuz Gmail bilgilerini girmeniz gerek. Bu bilgileri doğru girerseniz ekran kilidi açılacaktır.

Android Kilidini Hard Reset İle Sıfırlama

Hard Reset, bir format atma işlemidir ve telefon kapalı olsa bile yapılabilir. Bu işlemden sonra cihaz fabrika ayarlarına dönerek tüm veriler silinir. Hard Reset öncesinde, hafıza kartınızı çıkarmış olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bunun dışında, mevcut verileri yedeklemeniz de mantıklı olacaktır. Eğer Gmail hesabınız, telefon rehberinizle senkronize edilmişse numaraları yedeklemek için ekstra bir şey yapmaya gerek yok. Hard Reset işlemi sonrasında her şey gibi ekran kilidi ayarları da sıfırlanacaktır. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

1) Ses açma + Güç tuşu + Home tuşuna aynı anda basılı tutarak telefon açılana kadar bekleyin.

2) İşlemi doğru yaptıysanız telefon açıldıktan sonra Recovery Mode yazısı görünecektir.

3) Ses tuşlarını yukarı-aşağı hareketleri için, güç tuşunu da işaretlemek için kullanacaksınız.

4) Ekrandaki wipe data/factory reset seçeneğine gelerek güç tuşuna basıp işaretleyin.

5) Açılan sayfada ‘yes, delete all user data’ seçeneğini onaylayarak format işlemini tamamlayın.

Bu işlem ardında ekran kilidi dahil tüm ayarlar sıfırlanacaktır. Cihazı yeniden başlatarak kullanıma devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu