Ala Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Deriye rengini veren melanosit hücrelerinin herhangi bir genetik bozukluktan veya bağışıklık sistemi problemlerinden dolayı pigment üretememesi sonucu deride beyaz lekelerin oluşması ile ortaya çıkan hastalığa ala hastalığı ya da tıp dilindeki adı ile vitiligo denilmektedir.

Kalıtsal olan hastalık nedeniyle, aile bireylerinin % 10’unda bu hastalık görülmektedir. Bazen stres, ilaç tedavileri, psikolojik rahatsızlıklar ve vitamin eksikliğine bağlı olarak da beyaz lekeler çıkabilir. Bu lekelerin ala hastalığı ile karıştırılmaması gerekir. Ala hastalığı vücudun iç organları ile alakalı bir hastalık olmadığı için iç organları etkileyen bir hastalık değildir. Ancak, semptomları nedeniyle bazı tiroid hastalıklarına benzerlikler gösterdiği için, bu hastalarda aynı zamanda tiroid testleri de yapılmalıdır.

Ala Hastalığı Belirtileri

Ala hastalığı belirtileri, vücutta ya da tüylerde oluşan beyaz lekeler olarak görülür. Bağışıklık sistemindeki herhangi bir sorun nedeniyle, vücuda rengini veren melanosit hücrelerini yok etmesiyle başlar.

Ala hastalığı lekeleri çok küçük olabileceği gibi vücudun önemli bir bölümünü de kaplayabilir. Bu lekeler vücutta el, kol, bacak, boyun, göğüs, yüz ve penis bölgelerinde görülür. Vitiligo hastalığına yakalanan kişilerin derilerindeki beyaz lekeler güneş ışığına ve darbelere karşı daha hassastırlar. Bu nedenle bu bölgelerin korunması gerekir. Ala hastalığı oluşmasında çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Güneşte aşırı kalma sonucu olabilir, yoğun psikolojik rahatsızlıklar, stres, bazı hastalıklar ya da aynı anda birkaç hastalığın birlikte olduğu kişilerde bağışıklık sistemindeki dengesizliklerden dolayı oluşur. Ayrıca, ala hastalığının genetiksel olduğu her ne kadar kanıtlanmamış olsa da düşünülmektedir. Hastalığın görülme sıklığı % 0,1 ile % 3,5 arasında değişmektedir. Beyaz ırkta siyah ırka göre buy hastalığın görülme riski daha fazladır. Hastalığın tedavisinde bitkisel yöntemler de kullanılmaktadır. Havuç ve portakalda bulunan karotenin ağızdan alınmaması gerekmektedir.

Ala Hastalığı Tedavisi

Ala hastalığı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ala hastalığı tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bu tedai yöntemleri arasında, hücre sprey, repigmentasyon tedavisi, mikrofototerapi, ilaç tedavisi, dar bant UVB tedavisi, PUVA tedavisi, fototerapi, depigmentasyon tedavisi, pimekrolimus ve takrolimus, cerrahi tedaviler ve normal deriden alınan sağlam renk hücresinin nakli görülür. Bazı hastalarda tedavi için sadece güneş kremi bile uygulanmaktadır. Bu hastalığın tedavisi için en doğru kararı doktor verecektir. Bu nedenle ala hastalığı belirtileri görülen kişilerin en kısa zamanda bir doktora başvurması gerekir.

Son yıllarda hastalığın tedavisi için bölgesel ultraviyole ışın tedavisi uygulanmaktadır. 10 seansta hastalığın tedavisi için sonuç alınmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu