Akciğer Su Toplaması Nedir, Tedavisi Nasıldır

Akciğer Su Toplaması Nedir

Tıpta plörezi olarak geçen akciğer su toplaması, akciğer zarının iltihaplanması neticesinde oluşur. Sıvı birikince akciğer genişleyerek solunuma engel teşkil eder. Bunu kavrayabilmek için akciğer zarının yapısını bilmek gerekir.

Akciğer Zarı Nasıldır

Akciğer zarı, akciğeri çevreleyen iç ve dış zar olmak üzere iki dokudan oluşur. İki zar arasında, plevra boşluğu isminde ince bir boşluk bulunur ve bu boşlukta akciğerin ürettiği bir sıvı bulunur.

Akciğerde Su Toplanması Nasıl Oluşur

Plevra boşluğundaki sıvıyı vücut bir bir yandan üretir fakat bir yandan da emer. Yani daimi bir denge durumu söz konusudur. Bu denge bozulduğunda akciğerin su toplanması dediğimiz, halk dilinde zatülcenp adı verilen durum ortaya çıkar.

Akciğerde Su Toplanmasının Sebepleri Nelerdir

Akciğerde su toplanmasının, yani bahsi geçen dengenin bozulmasının genel olarak iki sebebi vardır. Kalp-Böbrek yetmezliğine bağlı olarak bozulan basınç dengeleriyle ortaya çıkan sarı renkteki sıvı oluşumu bunlardan biridir. Diğeri ise, zatürre sonrası görülür ve koyu sarı renktedir. Aynı şekilde kanser hastalarında kanlı sıvı birikimi de görülebilir.

Akciğerde Su Toplanması Nasıl Anlaşılır

Akciğerde su toplanması, derin nefes alındığında göğüs ağrısı hissettirebilir. Bu durum genellikle hastalığın ilk safhalarında meydana gelir. Aynı şekilde il emarelerden biri olarak sırtta da ağrı görülebilmektedir. Bu ağrıyı herhangi bir ağrıdan ayırabilecek en belirgin özelliği ise, hapşırırken, derin soluk almalarda vs. nefes aktivitelerinde bıçak ucu batırır gibi gerçekleşmesidir. Çünkü iltihaplı akciğer zarları solunum sırasında birbirlerine sürtünerek buna sebep olur.

Akciğerde Su Toplanmasının Tedavileri Nelerdir

Antibiyotik tedavisi ve enfeksiyonlu sıvının göğüsten akıtılması ile tedavi edilir. Hastanın durumuna göre, eğer yeterliyse bu sıvı birkaç iğne ile bolaştılabilir. Aksi takdirde cerrahi bir müdahale ile tüp sokularak boşaltım gerçekleştirilecektir.

En doğru kararlar için doktora danışılması tavsiye olunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu