Akciğer Kanserinin Nedenleri

Akciğer kanseri, dünyada ölümle sonuçlanma oranı en yüksek olan kanser türüdür. Bunun nedeni kanserin sessizce yayılmasıdır. Hastalık ileri evrelerine gelene kadar herhangi bir belirtiye rastlanmamaktadır. Herhangi başka bir hastalık sebebiyle doktora gidip akciğer röntgeni çektirmediyseniz, akciğer kanserinin erken teşhisi oldukça zordur. İşte bu yüzden akciğer kanseri oldukça büyük bir sorundur.

Tüm bunların yanında, akciğer kanserinin ilerlemesine neden olan ve hastalığın ortaya çıkışını da tetikleyebilen bazı durumlar söz konusudur. Günlük yaşantımızdaki bazı davranışlarımız, tükettiklerimiz ve alışkanlıklarımız akciğer kanserine yakalanma riskimizi arttırabilir.

Akciğer kanserinin oluşumu tek bir sebeple açıklanamaz. Pek çok farkı faktör bir araya gelir ve ortaya kanser çıkar. Ancak yapılan klinik araştırmalar, karsinojen maddesinin etkisini ortaya koymuştur. DNA’nın hasar görmesinden ve kanser hücrelerinin ortaya çıkışından sorumlu olan bu madde nedeniyle akciğer kanseri meydana gelmektedir. Asbest, arsenik, tütün, röntgen ve gama ışınları, otomobil egzoz gazlarında bulunan bileşenler ve fazla güneş ışığı karsinojen maddelere örnek oluşturabilir. Yapılan araştırmalar sonucu, akciğer kanseri olan kişilerin %85’inin tütün kullanımı ve sigara dumanı soluması nedeniyle kansere yakalandığı görülmüştür.

Sigara tüketimi, akciğer kanserinin tetiklenmesinde en önemli faktördür. Sigaranın içinde bulunan zararlı maddelere akciğerde bulunan hücrelere zarar verir. Hangi yaştan itibaren sigara tüketildiği, günlük sigara tüketimi ve ne kadar derin nefesle içine çektiğine bağlı olarak kanserin oluşumu değişkenlik gösterebilir.

Bir diğer önemli faktör asbesttir. Asbest, bazı endüstrilerde kullanılır ve fiber maddelerde bulunan bir mineral grubudur. Asbest, partiküllere ayrılmaya oldukça meyillidir. Havada serbest bir halde dolaşır ve kıyafetlerimize yapışır. Bu partiküller solunduğunda akciğerlere yerleşir ve akciğer hücrelerine zarar verirler.

Akciğer kanserini tetikleyen bir diğer etken radon gazıdır. Radon gazı, renksiz ve kokusu bir radyoaktif gazdır. Solunması halinde akciğer hücrelerine zarar verir. Madende çalışan işçilerde radon gazına maruz kalma oranları oldukça yüksektir. Çünkü radon gazı toprak ve kayalarda açığa çıkar.

Akciğer kanserini tetikleyen bir diğer etken ise genetik yatkınlıktır. Kanser, aile üyelerinden kalıtsal yolla geçen bir yatkınlıktan kaynaklanıyor da olabilir. Kalıtsal yolla geçen genetik mutasyonlar ya da gen kusurları akciğer kanserini tetikleyebilir.

Bunun yanı sıra hava kirlilikleri de akciğer kanserine etki edebilir. Yapılan araştırmalar ile birlikte kirli havası olan bir ortamda bulunmanın akciğer kanseri üzerinde etkili olduğunu kanıtlanmıştır. Ancak etkisinin ne denli olduğu, hangi oranda etkilediği tam olarak bilinmemektedir.

Akciğer kanserini tetikleyen diğer bir etken ise daha önce geçirilen akciğer hastalıklarıdır. Örneğin verem bunların başında gelmektedir. Kanser hücreleri, veremin etkilemiş olduğu bölgelerde daha rahat gelişirler. Ayrıca daha önce akciğer kanseri olmuş kişilerin de ikinci kez kansere yakalanma riskleri oldukça fazladır.

Bunların yanı sıra plastik sanayi, maden, petro-kimya, boya ve çamaşır suyu üretimi gibi sektörlerde çalışanlar da riskli durumdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu