Akciğer Kanseri 1. Evre

Günümüzde en tehlikeli hastalıklardan biri olarak anılan kanser için maalesef hala tam olarak bir çözüm bulunamamakla birlikte gün geçtikçe artan bir çeşitliliği vardır. Kanser, tümörlü hücrelerin bir araya gelerek oluşturduğu hastalıklı dokulardan meydana gelir. Kan kanseri, rahim ağzı kanseri, meme kanseri ve akciğer kanseri olmak üzere daha birçok türü mevcuttur. Gelişen teknoloji ile pek çok tedavi yöntemi de kendini göstermiştir. Bunlar içerisinde akciğer kanseri oldukça tehlikeli bir hastalıktır ve zor bir sürece sahiptir. Akciğerin vücudumuzun oksijen ihtiyacını karşılayan bir organ olmasının yanı sıra burada oluşabilecek bir hasar kişiyi en ağır şekilde etkilemektedir.

Akciğer kanseri pek çok nedenden meydana gelebilir. Bunlar arasında en sık duyulanı ise aşırı sigara tüketimidir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi burada da erken teşhis ve tanı hayati önem taşımaktadır ancak  akciğerde meydana gelen bu kanserli hücrenin fark edilmesi o kadar kolay değildir. Oldukça sinsi bir hastalık olan akciğer kanseri,  ileri evrelere gelmeden kendini belli etmemektedir. Akciğer kanserini bu denli tehlikeli yapan neden de budur. Kimi hastalar herhangi bir bulgu göstermese de kimilerinde ilk evrelerde halsizlik, kilo kaybı ve terleme gibi şikayetler meydana gelmektedir. Daha ileriki aşamalarda ise balgam sıklığının artması ve bununla birlikte balgamda görülen kan, nefes darlığı, göğüse batıcı nitelikteki ağrılar akciğer kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Dört evreden oluşan akciğer kanserinin ilk evresi, tümörlü hücrenin akciğerde yayılmaması ve yalnızca küçük bir bölümünde görülmesi ile oluşur. Evrelerin tespiti için ise 3 aşama kullanılır. Bunlardan ilki tümörün büyüklüğü ve bulunduğu yerin analiz edilmesidir. İkinci aşamada lenf bezlerinde herhangi bir kanserli hücreye rastlanıp rastlanmamasına bakılır. Üçüncü aşama ise kanserin organlara yayılıp yayılmama durumudur. Birinci evrede genel olarak tümörün boyutu 5 santimetreden daha küçük niteliktedir. Herhangi bir organa veya lenf bezlerine yayılma gözlenmez. Birinci evre teşhisi çoğunlukla kontrol için yapılan check-up esnasında ortaya çıkmaktadır.

Birinci evre bir hasta için sunulan tedavi yöntemi ise ameliyattır. Ameliyatı yapılan hasta iki günlük bir hastane sürecinin ardından evine gidebilir. Ameliyat sonrası hayatta kalan hastalar %80 gibi bir orana sahiptir. Ameliyat ardından hasta  5 yıllık bir gözetim sürecinden geçer. Bu süreçte hastanın durumu ve kanserli organ yakından takip edilerek gerekli tetkikler yapılmaktadır. Birinci evredeki akciğer hastalarının elde edilen araştırma sonuçlarına göre bir yıllık yaşam şansları %71, beş yıllık yaşam şansları ise % 47 olarak tespit edilmiştir.  Bununla birlikte erken teşhis ile kanseri atlatarak hayatını uzun yıllar sürdüren birinci evre hastalar mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu