Akabe’de Dalış

Berrak bir denizi ve temiz kumsalları olan Akabe, hem dinlemek hem de su sporları yapmak için gayet ideal bir yer. Akabe şehri, Ürdün’ün Kızıldeniz kıyısında bulunuyor. Kumsaldan sadece birkaç metre ileride olan mercan resifleri arasında şnorkelle dalmak veya yüzmek bu bölgede oldukça popüler ve tercih edilen bir aktivite konumundadır.

Sadece yüzmek için değil dalış için de dünyaca ünlü noktalardan biri olan Kızıldeniz’in, Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır ve İsrail’e sınırı bulunuyor. Kızıldeniz aynı zamanda Afrika ve Asya(Arap Yarımadası) arasında bulunurken, aynı zamanda Hint Okyanusu’na bağlıdır. Bu denize kıyısı olan şehirlerden biri olan Akabe’de 30’dan fazla dalış noktası bulunuyor. Bu dalış noktalarının ilginç yanlarından biri ise her birinin diğerlerinden farklı bir dalış deneyimi yaşatmasıdır. Bu dalış noktalarının büyük bir çoğunluğu koruma altında olan Akabe Marina Park’ta yer alırken, mercan resiflerinin de bulunduğu ve kıyıya 7 kilometrelik bir şeride sahip olan Marina Park’ta avlanmak yasaklanmış durumda.

Akabe’de Ne Zaman Dalınır?

Senenin her zamanında dalış yapılabilecek bir yer olan Akabe, ılıman iklimi ve kış aylarında bile 12 saatten fazla güneş almasıyla dalış yapmak için oldukça uygun ve avantajlı bir yer olma özelliğini taşıyor. Kış aylarında 20 derece olan sıcaklığı, yaz aylarında ise 26 dereceye kadar çıkabiliyor.

Akabe’de Deniz Altı Yaşamı ve Deniz Canlıları

Dalış yapma fırsatını sağlama özelliğiyle popüler olan Akabe’de, deniz altındaki yaşam da oldukça canlı ve zengin. Denizatı, deniz kaplumbağası ve 127 farklı mercan türünün bulunduğu Akabe Körfezi’nde, 450 kadar da balık türü yaşamını sürdürüyor. Akabe’deki canlı türü bakımından en renkli dalış yerini ise ”Japanese Garden” olarak adlandırılan dalış yeri oluşturuyor. Akabe’de rengarenk balıklar, farklı çeşitte deniz atları, kaplumbağalar ve birbirinden farklı renkteki mercanlarla gerçekten çok zengin ve çok canlı bir deniz altı yaşamı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu