Ağız Kokusu Nasıl Önlenir 10 Öneri

Ağız kokusu birçok hastalığın belirtisi olabilir. Sağlıklı hissetmemiz için öncelikle doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Bunun dışında bazı önlemler alarak ağız kokusunu önleyebilirsiniz.

Karanfil Çiğneyin

Kullanılan en eski yöntemlerden birisi olsa da günümüzde hala ağız kokusunu gidermenin en ucuz ve kolay yollarından biridir.

Diş İpi Kullanın

Diş aralarındaki tartar ve bakterilerden kurtulmak ağız sağlığınız için çok önemlidir.
Dilinizi Fırçalayın

Dil üstü ve dilaltında olan bakteriler ağız kokusunu tetikler. Dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalayın.

Sakız Çiğneyin

Probiyotik bakterilerle zenginleştirilmiş ve içinde çinko bulunan sakızlar ağız kokusunu gidermenizde yardımcı olacaktır.

Tarçın

Tarçın, son yılların gözde destekçilerinden biri olmaya devam ediyor. Ağız ve diş sağlığı açısından da tarçın çiğnemenin faydalı olacağını unutmayın.

Aç Kalmamaya Bakın

Mideniz gece boyunca enzimler ve yemekleri öğüttüğünden sabah kalktığında çoğu insanın ağzı kokar. Sabah kahvaltısı ve günlük öğünleri atlamayın. Eskilerin “açlıktan ağzın kokuyor” deme nedenlerinden biri de budur unutmayın.

Bol Bol Ve Sık Su İçin

Ağız kokusunun temel sebeplerinden biri de tükürüksel kokudur. Tükürük kokar mı demeyin. Bunu önlemek o kadar da zor değil. Bol bol ve sıkça su için.

Yoğurt Ve Kefir Tüketin

Düzenli olarak tükettiğinizde ağız kokusunu gidermiş olacaksınız. Probiyotik kaynağı olan yoğurt ve kefir bünyenizde sadece ağız ve dişleriniz değil diğer organlarınız içinde çok sağlıklı doğal kaynaklardandır.

Yatmadan Önce Gargara Yapın

Unutmayın gece uzun ve ağız hijyeni yatmadan önce çok önemlidir. İki dakikanızı ayırıp gargara ve diş ipiyle ağız sağlığınıza gereken önemi gösterebilirsiniz.

Helikobakteri Tedavisi

Midenizde helikobakteri varsa bu gastrit ve reflü sorununu tetikler ve ağız kokusuna sebep olabilir. Böyle bir sorununuz varsa tedavi olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu