Afazi Nedir, Türleri Nelerdir ?

Afazi, konuşma yeteneğini bozan ve buna bağlı olarak iletişim bozukluklarına yol açabilen bir durumdur. Afazi anlama ve konuşma yeteneklerini bozarak iletişim sorununa yol açar.

Genel de inme ve beyin tramvaları sonrasında aniden ortaya çıkabilen durumdur. Yavaş büyüyen bir beyin tümörü veya beyin hücrelerinin yapısını bozan bir hastalık da Afazi durumu oluşturabilir. Bu durum da ilk önce afaziye sebep veren durumlar tedavi edilmelidir. Ardından afazi için ilk tedavi yeniden öğrenme, dil becerilerinin geliştirilmesi olacaktır. Tedavi süresi boyunca ailenin yardımcı olması da tedavi süresini kısaltacak durumlardan biridir. Afazi felç ya da bir beyin tümörünün habercisi de olabilir. Afazi olan bir kişide ; kısa,eksik ve anlanmsız cümle kurar, diğer insanları anlamakta zorluk çekerler, yazarken de anlamı olmayan yazılar yazarlar. Bu durumlarda beynin ne kadar hasar aldığı ve etki alanının boyutuna, yerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı afazi hastaları anlayabilir fakat konuşurken kelime bulmakta zorluk çekebilirler. Bazıları ise okuduklarını anlar ama konuşamadıkları içinde ne dedikleri anlaşılmaz.

Afaziyi 3 ana grupta inceleyebiliriz.

Akıcı olmayan,akıcı ve global olmak üzere 3 gruba ayrılır.

-Akıcı olmayan afazi: Beynin sol ön bölgesinin yanında yer al dil-sinir alanında ağır hasar olmasıyla meydana gelen afazi türüdür. Bu kategoride ki hastalar genellikle kelimeleri çıkarmada zorlanırlar ve çok kısa cümleler kurarlar. Bunlara örnek olarak hiç bilmediğimiz bir dili konuşmaya çalıştığımız duruma benzerdir. Bu gruptaki insanlar iletişim kuramadıkları için sinirlenebilirler. İletişim kuramadıklarının farkında olurlar.

-Akıcı afazi: beynin sol orta tarafındaki dil sinir çevresinde ağır hasar oluşumu ile ortaya çıkar. Bu gruptaki insanlar hatalarının farkında değillerdir ve anlaşılmadıklarını anlamazlar. Uzun, akıcı ve karmaşık cümleler kurarlar. Kurdukları cümle içindeki kelimeler arasındaki bağlantı ise anlaşılır türden değildir.

-Global afazi: Beynin dil ile ilgili bölgelerinde büyük hasar meydana gelmiştir. Bu kategorideki insanlar ise konuşmaları çok güçtür. Anlama konusunda ağır engelleri vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu