Adale Romatizması Nedir, Tedavisi Nelerdir

Çoğunlukla 30-60 yaş aralığında görülen adale romatizması hastalığı nedir, tedavileri ve sonuçları nelerdir ?

Adale Romatizması ve Belirtileri

Hareketimizi sağlamamızda büyük rol oynayan kaslar veya eklemlerin ağrıması ya da şişmesi sonucu romatizmalar oluşur. Adale romatizması da bu sebeple hareket kabiliyetinin azalmasına yol açar.Belirtileri ise aslında yaş ilerledikçe sık görülen rahatsızlıkların çoğunu kapsar. Uykusuzluk, halsizlik ve aşırı yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, idrara sık çıkmak, çarpıntılar ve kasılmalar, şiddetli baş ağrıları adale romatizmasının belirtileri arasındadır.

Adale Romatizması Neden Oluşur ?

Kişi çok şiddetli soğuk algınlığı geçirdiğikten bir süre sonra adale romatizması ortaya çıkabilir. Bu, başlıca neden olmakla birlikte farklı sebepleri de vardır. Aşırı terleme, genetik yatkınlığın tetiklemesi, diş çürükleri, aşırı kilolar adale romatizmasına sebep olabilmektedir.

Tedavileri Nelerdir

Adale romatizmasının genel tedavi yöntemi, kortizonlu ilaçlardır. Bunun dışında kişinin kendi alacağı önlemler de büyük önem taşımaktadır. Örneğin üşütmemeye çalışmak ve tutulmalara sebep olacak eylemlerden kaçınmak, vücut direncini yüksek tutmaya çalışmak bunlardan birkaçıdır.

Adale Romatizmasından Korunmak İçin;

  • Öncelikle ilk ve en önemli şart soğuk algınlıklarından korunmaktır. Kalın giyinmek ve kış aylarında daha dikkatli davranmak, adele romatizmasından korunmak için oldukça önemlidir.
  • Düzenli yapılan egzersizler ile romatizmaların önüne büyük ölçüde geçilebilmektedir.
  • Alkol ve sigara, çoğu hastalıkta olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da büyük rol sahibidir. Dolayısıyla bu tip alışkanlıklardan uzak durmanın yardımı olacaktır.

En doğru kararlar için doktora danışınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu